Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Aktualności
TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA
20 - 04
2024

TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA

Czwarta niedziela wielkanocna – 21 kwietnia 2024 r. – nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza jest przeżywana w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Kościele w Polsce rozpocznie ona Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele.

więcej

archiwum aktualności

Zdjęcia

03.06.2021 r. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
W czwartek, 3.06. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znaną powszechnie jako Boże Ciało. Po roku przerwy, tak samo jak w latach ubiegłych, w naszej parafii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Po Eucharystii o godz. 10.00 parafianie wyruszyli w drogę do czterech ołtarzy: ul. Zamkową, przez pl. Wolności, ul. Wyszyńskiego, ul. Rzemieślniczą i Limanowskiego. Procesja zakończyła się przy naszym kościele.
- Jedność jest darem dla nas, ale jest też zadaniem - powiedział przy ostatnim ołtarzu proboszcz naszej parafii, ks. Jacek Lewiński.
- Ona nam pokazuje, że mimo różnic, mimo tego wszystkiego, co nas w jakiś sposób dzieli, ale przede wszystkim różni, że możemy iść razem. Różnią nas poglądy polityczne, różnimy się też spojrzeniem na Kościół, na jego rozumienie, w wielu sprawach. Ale możliwa jest jedność w tej różnorodności - podkreślił. I dodał:
- Ta procesja nas tego uczy. Doszliśmy do końca razem, mimo różnic. Szliśmy ramię w ramię z tymi, którzy myślą trochę inaczej niż my. Odkrywamy na tej drodze i na tej ostatniej “stacji”, że tym, który nas jednoczy, z którym możemy iść razem, pomimo że się różnimy, jest Jezus Chrystus. Eucharystia jest sakramentem jedności. Ta jedność jest czasami trudna, trudna w rodzinach, w narodzie, nawet jest trudna w Kościele. Ale jest możliwa. Pan Jezus się o nią modlił, dał nam jako przykazanie. I dał nam ją w darze. Dał ją tym, którzy jej pragną, którzy jej szukają.


24.10.2020 r. Pogrzeb dzieci utraconych
W sobotę, 24 października w Szczecinku odbył się pogrzeb dzieci utraconych, czyli dzieci, które zmarły w czasie trwania ciąży. O godzinie 12.00 w naszym kościele odbyła się Msza św., podczas której wspólnie modliliśmy się w intencji pogrążonych w żałobie rodziców. Ks. Grzegorz Szymanowski, który odprawił Mszę, mówił o tym, by stratę dziecka przeżywać w wierze, a w swoim bólu i cierpieniu nie przestawać wpatrywać się w Jezusa. - Kiedy patrzymy na Jezusa, to możemy dostrzec coś, co możemy nazwać trudną radością. Trudną, bo naznaczoną krzyżem. Ale trzeba pamiętać, że ostatnie słowo należy do radości, do Zmartwychwstania - mówił ks. Grzegorz Szymanowski. Po Mszy św. na cmentarzu odbyła się ceremonia pogrzebowa. We wspólnym grobie pochowano prochy 40 dzieci.

16.07.2020 r. Przyjęcie szkaplerza
We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel po porannej Mszy świętej kolejne osoby przyjęły szkaplerz, który jest znakiem szczególnej opieki Maryi.

23.06.2020 r. Spotkanie ministrantów
Sprzyjająca pogoda, a także koniec roku szkolno-katechetycznego to dobra okazja do spotkań i wspólnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ministranci naszej parafii, razem z rodzinami i ks. Marcinem Kościńskim – opiekunem ministrantów, spotkali się na wspólnym ognisku. Wszyscy chętni mogli kosztować przysmaków pieczonych na ogniu. Rodzice przygotowali ponadto pyszne sałatki i ciasta. Całości dopełniły wspólne gry sportowe.
Całej Służbie Liturgicznej Ołtarza, rodzicom oraz opiekunowi ks. Marcinowi, dziękujemy za radosną służbę na chwałę Boga.Podziękowania ślemy również na ręce ks. Zbigniewa Woźniaka – dyrektora Bursy Katolickiej za gościnę.

18.06.2020 r. Sakrament bierzmowania
108 osób z naszej parafii przyjęło 18 czerwca sakrament bierzmowania. Udzielił go bp Krzysztof Zadarko. Młodzież to zeszłoroczni absolwenci kl. 8 oraz kl. 3 gimnazjum.
- Przyjęcie sakramentu bierzmowania oznacza, że jesteście już dojrzali w wierze. Kiedy człowiek dojrzewa, widzi, że jest wiele ofert w życiu, które mają dać mu szczęście. Ciągle jednak jest jakiś niedosyt. Kiedy dochodzi się do wniosku, że tylko Bóg może wypełnić serce człowieka, człowiek zaczyna być spokojny - mówił w homilii bp Zadarko. - Cieszę się, że macie pragnienie Boga - Ducha Świętego, co przed chwilą wyznaliście, bo to oznacza, że jesteście na dobrej drodze, by z Nim być blisko - dodał biskup. Dziękował też młodzieży, że mimo trudnych warunków wywołanych przez epidemię, zdecydowała się zadbać o swoją wiarę i dać jej świadectwo.
Kandydaci przygotowywali się do tego dnia przez 2 lata. Towarzyszyli im w tym ks. Dawid Andryszczak oraz ks. Marcin Kościński, a także animatorzy.

16-17.06.2020 r. Nabożeństwo czerwcowe w NNMP w czasach pandemii...


07.06.2020 r. Służba Liturgiczna Ołtarza przyjęła nowych ministrantów
W niedzielę 7 czerwca, 7 chłopców z naszej wspólnoty parafialnej dołączyło do grona Liturgicznej Służby Ołtarza. Cieszymy się z nowych ministrantów chcących święte czynności ministranta wypełniać chętnie, pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra całej wspólnoty parafialnej. Tymoteuszowi, Maciejowi, Hubertowi, Maciejowi, Michałowi, Patrykowi, Michałowi i ich rodzicom, gratulujemy wyboru formacji ministranckiej i pragnienia służenia Panu Bogu. Króluj nam Chryste.


09.03.2019 r. Małżeństwa małżeństwom
Ponad 20 par wzięło udział w sobotniej adoracji Najświętszego Sakramentu w naszym kościele. W modlitwie jej uczestnicy powierzali Panu Bogu wszystkie rodziny z naszej parafii. Dziękowali za doświadczane dobro, przepraszali za grzechy przeciwko rodzinie i życiu, a także prosili o tak bardzo potrzebne dziś małżeństwom wsparcie. Po błogosławieństwie było spotkanie przy herbacie i cieście. Była to świetna okazja do rozmowy i przekonania się, że nie brakuje w naszej parafii osób, dla których małżeństwo i rodzina są wielką wartością.


06.01.2019 r. I Rodzinne Śpiewanie Kolęd
Tradycyjne i te mniej znane kolędy oraz pastorałki zabrzmiały podczas I Rodzinnego Kolędowania w naszym kościele parafialnym. Wśród wykonawców pojawiły się zarówno rodziny, jak i członkowie wspólnot parafialnych, grupy znajomych czy przyjaciół.

Między kolejnymi występami widzowie oraz uczestnicy mieli okazję poznać utwory polskich poetów mówiących o Bożym Narodzeniu.
Godzinny koncert był dla Parafian świetną okazją do wspólnego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego.


31.10.2018 r. Noc Świętych w Szczecinku
Zwyczajem poprzednich lat wieczorem w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych przygotowaliśmy się do tej ważnej uroczystości przez tradycyjną w naszej parafii „Noc Świętych”. W uroczystej procesji wierni wnieśli do kościoła relikwie osiemnastu świętych i błogosławionych.
czytaj więcej: Święci z miasta ściągnięci, Gość Niedzielny

Noc Świętych 2018
foto: Mateusz Sienkiewicz, Gość Niedzielny. 

17.06.2018 r. Festyn Parafialny
Tegoroczny festyn parfialny obfitował w liczne atrakcje.
Na stoiskach kulinarnych można było znaleźć dla siebie dania z grilla, pierogi i pyszne ciasta.
Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z sekcji tanecznych działających w SAPiK, instruktorka ZUMBY zaprezentowała tę formę ruchu jako dobrą dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję.
Podczas licytacji można było m.in. stać się właścicielem fotografii z podpisem znanego koszykarza. Strażacy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy, a pasjonaci strzelectwa przygotowali stanowisko do strzałów z wiatrówki do celu. W namiocie dla dzieci, każdy mógł pomalować twarz, ulepić coś z masy solnej lub spróbować swoich sił w robieniu olbrzymich baniek mydlanych..
Jak co roku najwięcej emocji wzbudziło losowanie zakupionych cegiełek. Każdy miał nadzieję na wygraną...
 


30.12.2017 r.  Spotkanie opłatkowe dla grup parafialnych
Zgodnie z tradycją przedstawiciele różnych grupy parafialnych uczestniczyli w porannej Eucharystii, a nastepnie wzięli udział w spotkaniu opłatkowym. Po wysłuchaniu fragmentu z Pisma Świętego, proboszcz ks. Jacek Lewiński podziękował za współpracę i zaangażowanie w życie parafii. Następnie dzielono się opłatkiem i składano życzenia bardziej osobiste. Wspólnie spędzony czas upływał w miłej atmosferze. Liczny chór zebranych śpiewał znane kolędy. Był też czas na rozmowy indywidualne i snucie planów na Nowy Rok.


Szopka Bożonarodzeniowa 2017/2018
W te święta nasza szopka wzbogaciła się o nowe figury.
W zeszłym roku ze składek Parafian zakupiono jedynie Świętą Rodzinę.
W tym roku pojawili się dodatkowo pasterze, zwierzęta i Trzej Królowie.
Figury są piękne, bogato zdobione i świetnie obrazują wydarzenia sprzed ponad 2000 lat.
Szopka jest chętnie odwiedzana przez parafian i gości, a szczególnie przez najmłodsze dzieci.


06.12.2017 r. Roraty ze św. Mikołajem
6 grudnia jak w każdy poranek adwentu spotkaliśmy się w kościele na roratach.
Przyniesione lampiony rozświetlały mrok świątyni oczekującej na pierwszą tego dnia Eucharystię.
Punktualnie o godz. 6.00 rozpoczęliśmy Mszę św. Po jej zakończeniu nastąpiło losowanie figurek: Maryi i św. Józefa
i kiedy chcieliśmy już wracać do domów okazało się, że mamy Gościa.
Ku uciesze najmłodszych do Kościoła zawitał św. Mikołaj z niespodzianką dla dzieci, które tego dnia wstały rano, by przyjąć na roraty.

31.10.2017 r. Noc Świętych "na wyciągnięcie ręki"
Na czas modlitwy w naszej świątyni zostały zgromadzone relikwie 14 świętych i błogosławionych:
bł. Piotra Dondes, bł. Ks. Michała Sopoćko, bł. Marceliny Darowskiej, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Anieli Salawy, św. Jan Pawła II,  św. Jana Marii Vianeya, św. Krzyszofa, św. Ojca Pio, św. Faustyny, św. Klemensa, św. Rozalii, św. Stanisława Kostki, św. Bernarda z Clairvaux,

18.06.2017 r. - Festyn Parafialny
Wspaniałe spotkanie wspólnoty parafialnej w niedzielne, słoneczne popołudnie. Stoiska ze smakołykami dla dużych i małych łasuchów, kiermasz książek, loteria fantowa, malowanie twarzy dla najmłodszych, konkurencje zręcznościowe, kącik plastyczny, strzelanie do celu z wiatrówki i oglądanie panoramy miasta z wysięgnika strażackiego. Wspaniałe występy wokalne i taneczne oraz losowanie cegiełek z nagrodami.

31.10.2016 r. - Noc Świętych

21.06.2016 r. - Uroczystości pogrzebowe
ks. kan. Bernarda Mielcarzewicza

POLECANE STRONY
MEDIA