Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
Aktualności
POSTĘPOWANIE ZAKUPOWE
18 - 09
2024

POSTĘPOWANIE ZAKUPOWE

Zapraszamy do składania ofert na Kontynuację prac konserwatorskich i renowacyjnych w kościele parafialnym parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku.

więcej

archiwum aktualności

Modlitwa o błogosławieństwo dla domu i rodziny

Modlitwa o błogosławieństwo dla domu i rodziny

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku
(Wspólną modlitwę prowadzi ojciec lub matka rodziny.
Należy przygotować stół nakryty białym obrusem, na nim ustawić krzyż i świece oraz postawić naczynie z wodą święconą).

P: – czyta prowadzący modlitwę
W: – odpowiadają wszyscy obecni

ROZPOCZĘCIE I CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO
(Gdy się wszyscy zgromadzą prowadzący modlitwę zapala świece i mówi).

P: Światło Chrystusa.
W: Bogu niech będą dzięki.

(W tym miejscu można zaśpiewać kolędę. Następnie prowadzący wypowiada słowa modlitwy.)

P: Panie Jezu Chryste, stajemy w Twojej obecności, aby polecić Twojej opiece nasz dom, rodzinę i wszystko, co posiadamy.

(Teraz ktoś z domowników odczytuje fragment Ewangelii [Łk 19,1-10]. Można go również odczytać znajdując w Piśmie Świętym. Tekst ten można także opowiedzieć młodszym dzieciom, aby był dla nich bardziej zrozumiały.)

P: Posłuchajmy teraz Ewangelii według św. Łukasza.

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu". Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: „Do grzesznika poszedł w gościnę". Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie". Na to Jezus rzekł do niego: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło". (Chwila ciszy.)

PROŚBY
(Następuje modlitwa wspólna. Do poniższych wezwań można dodać inne.)

P: Panie Jezu, Ty, poddany Maryi i Józefowi, uświęciłeś życie rodzinne, uświęć naszą rodzinę swoją obecnością. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas Panie.

P: Ty ukazałeś swoją świętą Rodzinę jako godny podziwu wzór modlitwy, miłości i spełniania woli Ojca, uświęć naszą rodzinę swoją łaską i napełnij ją swymi darami. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas Panie.

P: Ty kochałeś swoich bliskich i przez nich byłeś kochany, zachowaj wszystkie rodziny w pokoju i wzajemnej miłości Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas Panie.

P: Ty przychodziłeś z pomocą potrzebującym, przynieś ulgę tym, którzy cierpią z powodu epidemii i wszystkim chorym.
W: Wysłuchaj nas Panie.

P: Ty w trosce o jedność rodziny powiedziałeś: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela", połącz ścisłym węzłem swojej miłości małżonków i po wszystkie dni zachowaj ich w jedności. Ciebie prosimy.
W: Wysłuchaj nas Panie.

P: Pouczeni przez Zbawiciela i posłuszni Jego słowom ośmielamy się mówić:
W: Ojcze nasz…

(Prowadzący wypowiada modlitwę błogosławieństwa.)

MODLITWA O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO 

P: Boże, Stwórco swojego ludu i miłosierny Odkupicielu, Ty zechciałeś, aby rodzina oparta na małżeńskim przymierzu stała się sakramentem Chrystusa i Kościoła. Prosimy Cię, ześlij obfite błogosławieństwo na naszą rodzinę, zgromadzoną w Twoje imię. Spraw Panie, abyśmy złączeni jedną miłością, byli płomiennego ducha i trwali na modlitwie, troszcząc się o siebie nawzajem i spiesząc z pomocą wszystkim w potrzebie. Prosimy Panie, abyśmy słowem i czynem wyznawali wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W: Amen.

(Po modlitwie o błogosławieństwo prowadzący mówi.)

P: Niech ta woda przypomni nam przyjęty chrzest i naszą przynależność do Chrystusa, który nas odkupił przez swoją mękę i zmartwychwstanie.

(Domownicy zanurzają dłoń w wodzie święconej i wykonują znak krzyża. Następnie można wspólnie przejść przez poszczególne pomieszczenia i pokropić je wodą święconą. Na zakończenie prowadzący mówi.)

P: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu. Niech więc pokój i błogosławieństwo Boże spoczną na nas i niech napełnią nasze serca. Przez Chrystusa, Pana naszego.

W: Amen.

 

POLECANE STRONY
MEDIA