W środę, 16 lipca przypada liturgiczne wspomnienie NMP z Góry Karmel, czyli Matki Bożej Szkaplerznej. Wiele osób z naszej parafii nosi szkaplerz, czyli znak szczególnej przynależności do Maryi. W środę będzie okazja do podziękowania Matce Bożej za opiekę. Osoby, które chciałyby przyjąć szkaplerz karmelitański, będą mogły go otrzymać.
więcej
Dnia 16 lipca Kościół obchodzi Święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej.
Jest to święto patronalne sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich tych, którzy noszą szkaplerz - niezwykłą "szatę Maryi", przekazaną ludzkości przez Matkę Bożą w XIII w. za pośrednictwem ówczesnego generała zakonu karmelitów św. Szymona Stocka.
W naszej parafii w środę 16 lipca na Mszach św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza Karmelitańskiego, a co za tym idzie włączenia się do Rodziny Szkaplerznej.
Czym jest Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel?
Szkaplerz to Znak Macierzyńskiej Miłości i Opieki Maryi.
Szkaplerz Karmelitański jest wykonany z sukna wełnianego koloru brązowego. Składa się z dwóch kawałków materiału połączonych ze sobą dwoma sznurkami lub tasiemkami. Na jednym znajduje się wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest też często zastępowany Medalikiem z podobnymi wizerunkami.
Przywileje szkaplerza karmelitańskiego:
1. Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony;
2. Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę, co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci;
3. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci;
4. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego dobrach duchowych za życia ziemskiego i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.
Obowiązki noszących szkaplerz:
1. Przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana;
3. W dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz;
3. Odmawiać codziennie modlitwę nadaną w dniu przyjęcia do Bractwa (zazwyczaj jest to modlitwa: „Pod Twoją obronę…”);
5. Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.